جمع کردن زیباترین آلمان میلیون طولانی کشور آلمان

جمع کردن: زیباترین آلمان میلیون طولانی کشور آلمان پل معلق

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی سهم بالای محصولات بهداشتی خانگی در مه‌دود شهری / کشف باورنکردنی پژوهشگران آلودگی هوا

ضدعفونی‌کننده‌ها، شوینده‌ها، عطرها و انواع افشاننده‌ها (اسپری)، رنگ‌ها و حشره‌کش‌ها که به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشر در قرن بیست‌ویکم تبدیل شده‌اند، نقش بسز

سهم بالای محصولات بهداشتی خانگی در مه‌دود شهری / کشف باورنکردنی پژوهشگران آلودگی هوا

کشف باورنکردنی پژوهشگران آلودگی هوا: سهم بالای محصولات بهداشتی خانگی در مه دود شهری

عبارات مهم : منابع

ضدعفونی کننده ها، شوینده ها، عطرها و انواع افشاننده ها (اسپری)، رنگ ها و حشره کش ها که به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر در قرن بیست ویکم تبدیل شده است اند، نقش بسزایی در آلودگی هوای محیط شهری دارند.

به گزارش خبرآنلاین، مواد آلی فراری که در تشکیل اُزن (O3) نقش دارند یا می توانند ذرات معلق موجود در مه دود را شکل دهند، تهدیدی جدی جهت سلامت انسان به شمار می روند و از عوامل مبتلا شدن به آسم و پرسشها قلبی در ساکنان شهرها هستند. بخش بزرگی از این مواد آلی فرار را خودروها و ماشین های سنگین به هوای شهرها تزریق می کنند؛ ولی پژوهش تازه ای نشان می دهد نقش مواد ضدعفونی کننده، شوینده ها، محصولات بهداشتی و دیگر مواد آلی فراری که در منزل ها استفاده می شوند نیز بسیار حائز اهمیت است.

«برایان مک دونالد»، پژوهشگر آلودگی هوا در NOAA (اداره ملی اقیانوسی و هوا ایالات متحده) و از نویسندگان مقاله این پژوهش می گوید: «محصولات بهداشتی ای که صبح هر روز پیش از رفتن به محل کار استفاده می کنیم، می توانند به اندازه اگزوز خودروهایمان هوا را آلوده کنند. این یافته خود مرا هم شگفت زده کرد و مطمئنم افراد بسیاری از شنیدن آن شگفت زده می شوند».

سهم بالای محصولات بهداشتی خانگی در مه‌دود شهری / کشف باورنکردنی پژوهشگران آلودگی هوا

نظارت بر صنعت خودروسازی باعث شده است است که طی ۵۰ سال گذشته، میزان آلایندگی هوا در وسایل نقلیه به شکل چشمگیری کم کردن پیدا کند؛ با این حال هنوز هم سطح آلودگی در بسیاری از شهرهای بزرگ و کلان شهرها بالاتر از حد استاندارد هست. بررسی های گسترده کارشناسان NOAA که سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) در بسیاری از شهرهای بزرگ ایالات متحده انجام گرفت، از وجود حجم زیاد مواد فرار آلی حکایت می کرد که بخش اعظم آن ها ارتباطی به آلایندگی خودروها نداشت. همین عنوان باعث شد مک دونالد و همکارانش به سراغ دیگر منابع آلاینده ها بروند.

آلاینده های خانگی

ضدعفونی‌کننده‌ها، شوینده‌ها، عطرها و انواع افشاننده‌ها (اسپری)، رنگ‌ها و حشره‌کش‌ها که به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشر در قرن بیست‌ویکم تبدیل شده‌اند، نقش بسز

مک دونالد و همکارانش از داده های جمع آوری شده، نتیجه های تجربی و نمونه های هوای گردآوری شده است در محیط های بسته و باز استفاده کردند تا بتوانند ردی از منابع تازه تشکیل مه دود پیدا کنند. آن ها در مرحله بعد به سراغ ترکیب شیمیایی محصولات بهداشتی و ترکیبات فرار با مصرف روزانه رفتند. از میان این محصولات می توان به شوینده ها و ضدعفونی کننده های خانگی، مایعات مورداستفاده در خشک شویی ها، انواع لاک پاک کن و جوهرهای نقاشی اشاره کرد. بعد ازآن، پژوهشگران با آنالیز نمونه های هوایی که در اختیار داشتند، به طیف وسیعی از ترکیبات آلی دست پیدا کردند که می توانستند از این منابع خانگی تولید شده است باشند. آن ها علاوه بر این تلاش کردند درصد ترکیبات آلی فراری را که هر ماده می توانست به هوا تزریق کند، تخمین بزنند.

«جسیکا گیلمن» شیمی دان در NOAA و از پژوهشگران این تحقیق، می گوید: «تفاوت مهمی میان این آلاینده ها و آلودگی هوا به وسیله خودروها وجود دارد. این مواد را بشر جهت فرار بودن طراحی کرده هست، آن ها خیلی راحت به محیط خارج از منزل انتقال پیدا می کنند و طی فرایندهای متعددی به اُزن یا ذرات معلق تشکیل دهنده مه دود تبدیل می شوند».

واژه های کلیدی: منابع | آلودگی | شهرهای | آلاینده | محصولات | آلودگی هوا | محصولات بهداشتی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz